Projekt uchwały w sprawie przyjęcia uzupełnienia nr 2 do „Lokalnego Programu Rewitalizacji Jastrzębia-Zdroju na lata 2008-2015"
RSSUCHWAŁA NR .............
Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój
z dnia ..................
w sprawie: przyjęcia uzupełnienia nr 2 do „Lokalnego Programu Rewitalizacji Jastrzębia-Zdroju na lata 2008-2015"
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 08 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz.U. z 2001 roku Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.)
Rada Miasta Jastrzębie-Zdrój
u c h w a l a:
§ 1
Przyjąć uzupełnienie nr 2 do „Lokalnego Programu Rewitalizacji Jastrzębia-Zdroju na lata 2008-2015" stanowiącego załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Jastrzębie-Zdrój.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Uzasadnienie do Uchwały Nr .............
Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój
z dnia ..................
W maju br. Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa w Jastrzębiu-Zdroju zwróciła się z prośbą o wpisanie do „Lokalnego Programu Rewitalizacji Jastrzębia-Zdroju na lata 2008-2015" projektu pt. „Rewitalizacja pięciu placów zabaw wraz z budową kortów tenisowych, boisk do gry w badmintona i ringo oraz instalacją monitoringu na terenie zasobów mieszkaniowych Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej w Jastrzębiu-Zdroju”.
Planowany projekt będzie ubiegać się o pożyczkę w ramach Inicjatywy JESSICA- poddziałanie 6.2.3. „Rewitalizacja – JESSICA” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Zgodnie z wytycznymi konkursowymi do w/w poddziałania niezbędnym załącznikiem do projektu, który ubiega się o pożyczkę ze środków unijnych jest Lokalny Program Rewitalizacji, który musi zawierać również projekt ubiegający się o wsparcie ze źródeł zewnętrznych.
Zgodnie z ustawą o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko, 8 maja br. zostało wysłane pismo do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach w sprawie uzgodnienia odstąpienia od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla uzupełnianego dokumentu pod nazwą „Lokalny Program Rewitalizacji Jastrzębia-Zdroju na lata 2008-2015".
Dnia 17 maja br. otrzymano z RDOŚ (faksem) decyzję o wyrażeniu zgody na odstąpienie od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla uzupełnianego dokumentu, dlatego dopiero po tym czasie można było przygotować stosowną uchwałę.
Zadania przewidziane do realizacji w ramach w/w projektu, który będzie ubiegał się o pożyczkę nie kwalifikują się do przedsięwzięć mogących znacząco lub potencjalnie negatywnie oddziaływać na środowisko. Wykorzystywanie zasobów naturalnych będzie minimalne. Nie wystąpi emisja zanieczyszczeń do środowiska. Planowany projekt rewitalizacyjny obejmuje działania nie powodujące znaczących oddziaływań na środowisko, nie spowodują wystąpienia nowych zagrożeń lub uciążliwości dla środowiska.
Poniżej przedstawiono projekt Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej wprowadzony do „Lokalnego Programu Rewitalizacji Jastrzębia-Zdroju na lata 2008-2015":
Opis i cele projektu :
Projekt polega na rewitalizacji pięciu placów zabaw będących własnością Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej w Jastrzębiu-Zdroju. Urządzenia na nich zlokalizowane utraciły wszelkie atesty i pozwolenia. Dlatego niezbędna jest ich rewitalizacja, aby spełniały one normy bezpieczeństwa. W ramach projektu założono stworzenie kortu tenisowego o powierzchni 24mx24m, boisk do gry w badmintona i ringo o wymiarach dla każdego z nich 15mx10m oraz wprowadzenie monitoringu. Monitoring będzie usytuowany w rejonach nadmiernego zagrożenia wynikającego z dużej ilości aktów wandalizmu lub gromadzenia się młodzieży ze szkół lub osiedli. Monitoring zostanie podpięty pod już istniejącą sieć telefoniczną, dlatego nie będzie konieczności tworzenia dodatkowego okablowania terenu. Założono, iż monitoring zostanie zainstalowany na ulicach, na których powstaną place zabaw w ramach projektu. Monitoring obejmie nie tylko place zabaw, ale również obszary przebywania mieszkańców osiedli (parkingi, schody, pasy i przejścia).
Głównym celem projektu jest stworzenie miejsc atrakcyjnych rekreacyjnie, które przyczyni się do rewitalizacji społecznej i zdrowotnej ludności zamieszkującej obszar objęty projektem. Pośrednio Projekt przyczyni się do ożywienia lokalnej społeczności, poprawy funkcjonalności i estetyki obszaru, podniesienia jakości spędzania wolnego czasu przez mieszkańców, stworzenia warunków dla zapobiegania patologii i marginalizacji społecznej oraz poprawy jakości życia na objętym projektem terenie. Konieczność realizacji projektu podkreśla fakt, iż Jastrzębie-Zdrój charakteryzuje wysoki stopień degradacji terenów, które mogłyby stanowić idealne miejsce dla bazy rekreacyjno-sportowej. Stan ten wpływa na obniżenie atrakcyjności rekreacyjno-turystycznej oraz gospodarczej miasta i przyczynia się do degradacji zachowań społecznych jego mieszkańców.
Planowane Rezultaty projektu:
Rewitalizacja tego terenu spowoduje ożywienie lokalnego środowiska, poprawę funkcjonalności i estetyki obszaru. Podwyższy zainteresowanie nim i wpłynie na wygodę użytkowania. Rewitalizacja obszaru przyczyni się również do „rewitalizacji społecznej” poprzez podniesienie jakości spędzania wolnego czasu przez dzieci i pozostałych mieszkańców Jastrzębia-Zdroju oraz tworzenie warunków dla zapobiegania patologii i marginalizacji społecznej. Taka całościowa i interdyscyplinarna rewitalizacja obszarów zdegradowanych występujących na terenie miasta podniesie atrakcyjność tego obszaru dla potencjalnych nowych mieszkańców i inwestorów.
Do najważniejszych pozytywnych rezultatów projektu należą:
- większa oferta aktywnych form spędzania czasu wolnego w Jastrzębiu-Zdrój,
- lepszy ogólny poziom rozwoju fizycznego mieszkańców,
- techniczna, funkcjonalna i społeczna rewitalizacja objętego projektem obszaru,
- integracja ludności lokalnej,
- podniesienie wartości rynkowej zrewitalizowanych działek,
- wzrost wartości estetycznej terenu.
Lokalizacja projektu:
Place zabaw:
- Ul. Wrocławska
- Ul. Kurpiowska
- Ul. Łowicka
- Ul. Wrzosowa
- Ul. Poznańska
Kort tenisowy:
- Ul Krakowska
Boiska do badmintona i ringo:
- Ul. Poznańska
- Ul. Marusarzówny
Monitoring :
- Ul. Katowicka
- Ul. Armii Krajowej
- Ul. Łowicka
- Ul. Poznańska
Instytucje i podmioty uczestniczące we wdrażaniu: Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa
Beneficjenci:
Mieszkańcy miasta.
Termin realizacji projektu:
07.2012-05.2013r.
Wartość projektu:
1 845 000,00 PLN brutto
Powyższy projekt będzie ubiegał się o pożyczkę w ramach w/w konkursu, dlatego też konieczne jest uzupełnienie „Lokalnego Programu Rewitalizacji Jastrzębia-Zdroju na lata 2008-2015 (uzupełnienie wrzesień 2010r.)" przyjętego uchwałą NR LXI754/2010 Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój z dnia 9 września 2010 roku.
Załącznik do Uchwały - „Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Jastrzębie-Zdrój na lata 2008-2015. Uzupełnienie (maj 2012r.) znajduje się w Biurze Rady Miasta.
Odpowiedzialny za treść: | Michał Domagała |
---|---|
Opublikował w BIP: | Rafał Stelmaczonek |
Data opublikowania: | 21.05.2012 07:21 |
Ostatnio zaktualizował: | Admin Admin |
Liczba wyświetleń: | 256 |
Przepraszamy, funkcjonalność tymczasowo niedostępna.