Biuletyn Informacji Publicznej Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój Przeczytaj artykuł "Projekt uchwały w sprawie nadania nazwy skrzyżowaniu typu „rondo” w mieście Jastrzębie-Zdrój" opublikowany w naszym biuletynie. http://bip.jastrzebie.pl Fri, 17 May 2024 11:38:07 +0200 <![CDATA[Projekt uchwały w sprawie nadania nazwy skrzyżowaniu typu „rondo” w mieście Jastrzębie-Zdrój]]> Projekt Uchwały

Nr ……………………….

Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój

z dnia ……………………………

 

w sprawie nadania nazwy skrzyżowaniu typu „rondo” w mieście Jastrzębie-Zdrój

 

          

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy z dnia 08 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 594), art. 8 ust. 1a ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 19 poz. 115 ze zmianami)

 

 

Rada Miasta Jastrzębie-Zdrój uchwala:

 

§ 1

 

Nadaje się nazwę: „Rondo im. Włodzimierza Ostaszewskiego” skrzyżowaniu typu „rondo” ulic: Rybnickiej i „Drogi Głównej Południowej”.

 

§ 2

 

Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Jastrzębie-Zdrój.

 

§ 3

 

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

 

 

 

  

 

 

 

 

Uzasadnienie

 

            Na terenie Jastrzębia-Zdroju zostało wybudowane rondo zlokalizowane w charakterystycznym i ważnym węźle komunikacyjnym Miasta, stanowiącym jednocześnie istotny punkt orientacyjny w jego topografii.

Z inicjatywą nadania przedmiotowemu skrzyżowaniu nazwy: „Rondo im. Włodzimierza Ostaszewskiego” wystąpił Klub Radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Propozycja została pozytywnie zaopiniowana przez Zespół ds. Nazewnictwa ulic i Numeracji Porządkowej Nieruchomości.

Nazwa ronda będzie służyła upamiętnieniu dokonań „budowniczego” kopalń w Jastrzębiu-Zdroju, Włodzimierza Ostaszewskiego.

Włodzimierz Ostaszewski urodził się 11 października 1928 r. w Dąbrowie Górniczej. Naukę w Szkole Powszechnej nr 3 w rodzinnym mieście przerwał wybuch II wojny światowej. Kontynuował ją w Szkole Powszechnej nr 5 w Będzinie. Po jej ukończeniu podjął pracę w kopalni „Paryż”, z którą związanych było wielu członków rodziny.

W 1945 r. pracował i jednocześnie kształcił się w Gimnazjum i Liceum im. Kopernika w Będzinie. Trzy lata później podjął studia na Wydziale Geologiczno-Mierniczym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Po ich ukończeniu podjął pracę w kopalni „Wesoła”, gdzie pełnił funkcję nadsztygara górniczego, kierownika rejonu i zawiadowcy.

W kwietniu 1959 roku Minister Górnictwa i Energetyki powołał go na stanowisko dyrektora „Kopalni Jastrzębie-Moszczenica w budowie”. Funkcję tą pełnił do czasu uruchomienia KWK „Jastrzębie”. Od stycznia 1963 r. przejął kierownictwo nad budową „Kopalni Zofiówka-Borynia-Pniówek w budowie. Jego sukcesem było oddanie do użytku „Zofiówki” przed zaplanowanym terminem. Od stycznia 1970 r. do końca 1975 r. był dyrektorem tegoż zakładu w ruchu (od 1974 r. pod nazwą KWK „Manifest Lipcowy”). Od połowy lat 70. kierował budową kolejnych kopalń: „Świerklany”, „Suszec”, „Kaczyce” i „Pniówek”.

Za swoje osiągnięcia został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim (1962), Krzyżem Oficerskim (1969), a później Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1979), Orderem Sztandaru Pracy II klasy (1974) i I klasy (1986), a także wieloma innymi wysokimi odznaczeniami.

Dyrektor Ostaszewski cieszył się świetną opinią wśród współpracowników i podwładnych – do dziś jest wspominany jako wspaniały człowiek i fachowiec.

Nadanie imienia Włodzimierza Ostaszewskiego rondu położonemu w najbliższym sąsiedztwie jednej z budowanych i zarządzanych przez niego kopalń będzie godnym uhonorowaniem pamięci tego wybitnego jastrzębianina, w atmosferze uroczystych obchodów pięćdziesiątej rocznicy nadania naszemu miastu praw miejskich.

 

]]>
http://bip.jastrzebie.pl/artykul/5251-projekt-uchwaly-w-sprawie-nadania-nazwy-skrzyzowaniu-typu-%E2%80%9Erondo%E2%80%9D-w-miescie-jastrzebie-zdroj Wed, 19 Jun 2013 13:19:00 +0200